Надгробні пам'ятники встановлюють зазвичай не раніше, ніж після закінчення року після похорону. На те є одна важлива причина - за 365 днів, тобто зміну чотирьох пір року, земля на могилі осідає і ущільнюється до свого природного стану і після того, як буде встановлено важке кам'яний надгробок, вона більше не просяде. Пам'ятники з граніту встановлюють на невеликий фундамент з армованого бетону. Залежно від виду ґрунту та розміру пам'ятника застосовують різні типи фундаментів.
Наприклад, глиняста земля відома своєю високою «рухливістю», тому для того, щоб пам'ятник стояв на своєму місці довгі роки, необхідно робити більш складну конструкцію фундаменту. Під дуже великі і, відповідно, важкі комплекси доведеться закладати фундаменти, здатні витримувати їх навантаження. На більш-менш стабільному ґрунті встановлювати пам'ятники простіше. Тому вартість установки одного і того ж самого пам'ятника в різних місцях може суттєво відрізнятися.
Якщо є можливість і бажання, на встановлення пам'ятника можна не витрачатися, зробивши все самостійно. Ми можемо підказати вам, як правильно встановити пам'ятник, який буде замовлено у нас. Невеликі пізнання в будівельній справі будуть достатніми - адже це всього лише невелика конструкція, а не будівля. Само собою, ставити пам'ятник треба в теплу пору року.
Як встановити пам'ятник
Перед початком робіт ґрунт на ділянці добре розрівнюють і ущільнюють трамбуванням. Потім можна приступати до закладення фундаменту.
Траншеї під середнього розміру (таких більшість) пам'ятники копають навколо могили, (з трьох-чотирьох сторін), причому, це потрібно робити за її зовнішніми межами, на відстані хоча б 10-15 см від країв, тобто на незайманому до цього грунті. Глибини фундаменту в 15-20 см буде цілком достатньо, а ширина і довжина повинні бути на 10-15 см більше розмірів постаменту і квітника. Можна зробити фундамент прямо над могилою, тоді горизонтальні балки, що її перекривають, повинні бути довше хоча б на 15-20 см.
Траншеї під середнього розміру (таких більшість) пам'ятники копають навколо могили, (з трьох-чотирьох сторін), причому, це потрібно робити за її зовнішніми межами, на відстані хоча б 10-15 см від країв, тобто на незайманому до цього грунті. Глибини фундаменту в 15-20 см буде цілком достатньо, а ширина і довжина повинні бути на 10-15 см більше розмірів постаменту і квітника. Можна зробити фундамент прямо над могилою, тоді горизонтальні балки, що її перекривають, повинні бути довше хоча б на 15-20 см.
Якщо поруч передбачається ще одна могила, а ґрунт досить нестабільний, то можливо доведеться додатково пов'язувати фундамент пам'ятника з фундаментом огорожі або шукати інші способи забезпечити його повну нерухомість, щоб навіть при істотному зсуві ґрунту, пам'ятник залишився на своєму місці.
Порада: Не економте на горизонтальних швелерах або балках! Багато "установщиків" для здешевлення вартості установки пам'ятника для замовника, укладають їх не вздовж, а поперек пам'ятника. З одного боку, це суттєва економія грошей, а з іншого - груба помилка. Дуже часто, коли поруч викопується свіжа могила, дорогий пам'ятник перекошується і може впасти. Відбувається це через те, що встановлені поперек швелера, просідають у бік викопаної ями.
Ми одні з небагатьох, хто встановлює пам'ятники в Луцьку не порушуючи технологію. Багато замовників, здивовані великою вартістю установки. Але, неможливо правильно встановити пам'ятник, не витративши гроші на необхідні матеріали. До речі, за всі роки роботи, у нас не було жодного випадку падіння встановленого нами пам'ятника з граніту чи крихти. Відмінний показник!
Далі можливі два варіанти:
1. Укладають залізобетонні балки відповідного розміру в траншеї;
2. В траншеях встановлюють арматуру і заливають цементним розчином.
У будь-якому випадку треба вивіряти горизонтальний рівень фундаменту, а так само взаємне паралельне і перпендикулярне положення балок, пряме розташування їх відносно огорожі та сусіднього пам'ятника, якщо він є. Після того, як бетон повністю застигне (приблизно 28 днів), можна починати встановлення.
1. По всій площі фундаменту укладається товстий шар цементного розчину. Тумба (постамент, підставка під стелу) встановлюється в першу чергу. Її необхідно дуже щільно «посадити» на розчин (зазвичай це роблять, б'ючи по її поверхні великими гумовими молотами) і ретельно перевірити рівень її верхньої площини, інакше згодом пам'ятник скривиться. Окрім того, треба стежити за правильним положенням її відносно всієї конструкції (щоб не було перекосів).
2. Далі дають трохи відстоятися тумбі і встановлюють квітник або надгробну плиту, точно так само на бетонний розчин, стежачи при цьому за рівнем і дотримуючись кутів на стиках.
3. В отвір на тумбі вставляється металевий штир. Краще завчасно при цьому переконатися, що його довжина відповідає сумі довжин отворів в тумбі і стели. Штир і обидва отвори під нього змащують яким-небудь підходячим клеєм і обережно «насаджують» на нього стелу. Само собою, вона повинна бути встановлена суворо вертикально, а передня площина її повинна бути відразу ж зорієнтована рівно, без перекосів вліво-вправо.
4. Всі стики стели і тумби, а так само інших елементів між собою обов'язково скріплюють цементним розчином. Через півгодини його надлишки обережно знімають. Навколо встановленого пам'ятника з граніту роблять вимощення цементним розчином, а коли він схопиться, закривають його ґрунтом і заповнюють ним квітник.